Van egy kedvenc süteményem, a gyümölcskenyér.

Számos változata ismert, de most szívesen megosztom a saját verziómat, Remélem örömet fog okozni másnak is. Elkészítése nagyon egyszerű, ezért kezdőknek is ajánlom.

Ez a tészta szerkezetét tekintve nehéz, sűrű, un. hideg eljárással kevert tészta (szakmailag, hideg úton készült nehéz felvert.) A recept három gyümölcskenyérformára elegendő. Karácsony elött szoktam elkészíteni, mert egy hétig sem szárad ki, de ha sülés után mikor kihűl, rögtön, gondosan becsomagoljuk, akkor a fagyasztóba téve húsvétra is tökéletes.

Zsiradékként vajat ajánlok, de margarinnal is elkészíthető, sőt vegyesen is használhatjuk. A sütőporról, és, arról, hogy mennyire egészséges, megoszlanak a vélemények, de én ennél és hasonló sűrűségű tésztáknál mindig használok egy keveset. Sokan nem szeretik a mazsolát. Aki úgy gondolja, elhagyhatja és pótolhatja más gyümölccsel.

A fahéjat és gyömbért mindenki tetszése szerint rakja a süteménybe, de csak őrölt formában.

Íme, a recept.

Gyümölcskenyér.

Búza finomliszt 50dkg

Vaj vagy margarin 40dkg

Tojás sárgája 1dl

Egész tojás 1db

Porcukor 35dkg

Sütőpor 1 dkg

Fél vanília kikapart magja vagy egy csomag vaníliás cukor.

Reszelt citromhéj 2dkg

Állati tejszín 1dl

Darált dió 15dkg

Mazsola 10dkg

Bármilyen aszalt gyümölcs, lehet vegyesen 15dkg

Lereszelt étcsokoládé 15dkg

Fahéj, gyömbér, ízlés szerint, de el is hagyható.

Só csipetnyi

A zsiradékot kicsit megolvasztjuk vagy hagyjuk meleg helyen, hogy jó puha legyen.

A porcukorral, sóval egy mélyebb edénybe vagy tálba rakjuk bele.

Kezdjük el keverni egy gépi habverővel.

Fokozatosan adagoljuk bele a tojások sárgáját és az egész tojást, vigyázva, hogy ne csapódjon ki a zsiradék felületén.

Adjuk hozzá lassan a tejszínt.

Minden más hozzávalót lazán keverjünk össze egy tálba, és ha jól kihabosodott az alap, akkor keverjük bele egy fakanál segítségével.

Három zsírozott, lisztezett formába osszuk el egyenlően, és úgy igazítsuk el, hogy középen kicsit mélyebb legyen.

Sütése 175°C-180°C körülbelül 40 perc.

A sütés utolsó harmadában támaszuk ki a sütőajtót egy fakanállal.

(Egy kicsit lehet, hogy repedni fog a felülete, nem kell megijedni tőle.)

Ha megsült még melegen, de óvatosan a formával együtt fordítsuk le, és hagyjuk teljesen kihűlni.

Egy hidegvizes konyharuhával töröljük át a forma tetejét, így könnyebben fog elválni a formától a tészta. Pár óra múlva, ha akarjuk át is húzhatjuk jó minőségű csokoládéval, de simán is hagyhatjuk.

Amikor nem ünnepre készül, kenjük ki egy papírral fedett lemezre és úgy süssük meg. Kisebb-nagyobb darabokra törve tízórainak vagy iskolába a gyerkőcnek is tökéletesen megfelel.

Megfontolandó!

Mindig kis adagokban öntsük bele a tojást a porcukros zsiradékba. Így jó eséllyel nem fog kicsapódni a felületén.

Ha vaníliás cukrot használunk, akkor a porcukorral és sóval elkeverve tegyük a zsiradékba.

Teasütemények.

Ennek a süteményfajtának is nagyon sok változata ismert, de én azt a fajtát mutatom be, amit könnyen el lehet készíteni otthon.

Ez az un. Néró teasütemény. Elkészítését tekintve ugyanúgy készül, mint gyümölcskenyér alap tésztája. Ha betartjuk a fentebb leírtakat biztos sikerülni fog.

Néró teasütemény.

Vaj vagy margarin 40dkg

Porcukor 35dkg

Tojás sárgája 12db (kb.24dkg)

Búza finomliszt 60dkg

A zsiradékot keverjük ki a porcukorral és a tojássárgájával.

Lassan de határozott mozdulatokkal keverjük el benne a lisztet.

Papírral fedett sütőlemezre nyomjunk kis halmokat, fél gömböket egy simacsöves habzsákból.

Süssük meg, előmelegített, de nem légkeveréses sütőben 200°C-on 8-10 perc alatt.

Sülés után, ha kihűlt, fordítsuk, meg a felét és töltsük meg baracklekvárral, majd helyezzünk rá egy másikat.

Olvasztott csokoládéval és mintázhatjuk a felületét.

Ha megdermedt már fogyaszthatjuk is.

Megfontolandó!

Mindig szitáljuk át a lisztet bármilyen süteményt is készítünk.

Apránként adagoljuk a tojás sárgáját.

Gyorsan sül, ezért maradjunk a sütőnél és figyeljünk, ha kezd barnulni a széle, gyorsan vegyük ki, mert biztos kész van.

Ha kakaót szeretnénk bele tenni, vegyünk el a lisztből és kakaóval pótoljuk.

Kakaós Néró.

Vaj vagy margarin 40dkg

Porcukor 35dkg

Tojás sárgája 12db (kb.24dkg)

Búza finomliszt 58dkg

Kakaópór2dkg

Ennél a receptnél a liszttel keverjük el kakaópórt és úgy szitáljuk át.

A kakaós Nérónál párizsi krémet vagy kakaókrémet is használhatunk.

Ennek a süteménynek a változatossága abban rejlik, hogy bármilyen krémmel tölthetjük a tésztát. Elég csak a frissen kinyomot teasütemény tetejét megszórni a kívánt ízesítővel (darált dió, vagy mogyoró, kókusz, darált mandula) és úgy sütni, majd a krémbe is ugyanazt az ízesítőt tegyük.

Mintázhatjuk a felületét is, kimárthatjuk egészen vagy csak félig olvadt, fehér vagy étcsokoládéval.

Megpróbálhatunk félgömb helyet, más pl. babapiskóta formát is.

Ha összetöltöttük és megmintáztuk, tegyük egy pár órára a hűtőbe, dermedni.

Egyébként, ha tepsiben készítünk valamilyen alacsonyabb pitét vagy vajkrémmel, tejszínnel készült süteményt, ami elég masszív ahhoz, hogy megálljon akkor kisebb szeletekre vágva teasüteménynek is nevezhetjük.  Jómagam is számtalan alkalommal készítettem rendezvényekre ilyen jellegű teasüteményt egy szabályt betartva: A vendég egy harapásra meg tudja enni, és nem utolsó sorban ne kenje össze magát vele. Pláne nem egy állófogadáson öltönyben.

Sós teasüteményeket is készíthetünk. Természetesen nagyon sok változata létezik. Töltelékkel, vagy nélküle, de biztos, hogy nem maradhat ki egy jeles eseménynél sem. A legtöbb felnőt férfi tapasztalatom szerint inkább a sós változatokat helyezi előtérbe, míg az édesebbeket talán a hölgyek és a gyermekek.

Egy vendégvárás alkalmával, ha van lehetőségünk, készítsünk mindkettőből, hadd örüljön neki a vendégsereg.

Van még egy nagyon fontos, de egyszerű szabály, ami ugyan több munkával jár, de megéri: A teasütemény legyen apró kicsi. Hadd, tudjon többször venni a vendég, és ha több van, akkor más is meg tudja kóstolni. Véleményem szerint, ne legyen nagyon édes vagy sós a sütemény, mert akkor azért nem fogják fogyasztani, mert, eltelnek vele. Vigyázzunk az ízesítéssel. Ha valamelyik ízesítőből többet használunk, oda a sütemény harmóniája. Ha nem vagyunk, biztosak magunkban kóstoltassuk meg közeli ismerőssel, családtaggal mielőtt a vendégek megérkeznek. Külön kóstoljuk meg a krémet vagy tölteléket és külön a tésztát. Kóstoljuk meg bátran. Nem lesz tőle bajunk, nem kell sokat csak ép annyit, hogy érezzük az eltérést a várt vagy kívánt íztől. Ha valamelyik ízesítőből véletlen többet használtunk növeljük a többi összetevőt, ha lehetséges. Sajnos van, amikor ezt nem lehet, mert például elfogyott az arra szánt süteményhez az alapanyag. Ilyenkor próbáljunk meg más összetevőkből készíteni akár krémet akár tésztát. Ezért mindig egy nappal korábban készítsük, el a süteményt nehogy bajba kerüljünk, még ha van, időnk el tudunk menni egy közeli boltba, máskülönben pedig az ízeknek is össze kell, hogy érjenek. Láttam már rémült arcokat, mert valami nem úgy sikerült a sütés során.

Azt szoktam javasolni, hogy mindig legyen egy második terv, egy másik sütemény összetevői a kamrában vagy a hűtőben. Ha nem sikerül sehogy sem az első van mihez nyúlni. Ha sikerül, akkor legközelebb már lesz elképzelésünk, hogy mit fogunk sütni. Természetesen ismét legyen egy újabb tervünk és így tovább. Biztosítsuk be magunkat, még ha nagyobb tapasztalattal is vagyunk felvértezve.

Tészták.

Ennél a fejezetnél most egy kicsit elfog a nosztalgia, mert annak idején, mint cukrász, az úgynevezett tésztaposzton kezdtem dolgozni. Szerencsés voltam, mert a tulajdonos, akinél dolgoztam, látott bennem fantáziát, és ha nem éppen megfelelőre sikerültek az első tésztáim mindig biztatott. Ezért hát ezt a szemléletet szeretném átadni azon kedves olvasóknak, akik még soha nem gyúrtak tésztát.

Az első és legfontosabb, hogy megtanuljuk, a tésztának lelke van a gyúrás kezdetétől egészen a sütés végéig. Tisztelettel és alázattal kell, nekiállni tésztát gyúrni.(Ezt még nekem tanuló koromban egy elég idős cukrászmester tanította).

Természetesen később mesterként már én is ezt szemléletet adtam át a tanulóimnak a munkahelyen. Akármennyire is megmosolyogtató ez a gondolatsor, érdekes, hogy akik csak úgy tessék-lássék módon álltak neki tésztát gyúrni valahogy sosem úgy sikerült, mint akik komolyan gondolták a szakmának ezt a néha nem is olyan könnyű részét.

Most tehát kezdődjön egy kis kalandozás a tészták világába:

Szakmai szempontból nagyon sok féle tészta létezik, de otthoni körülmények között vendégvárásra leginkább és legsűrűbben pogácsát készítenek a háziasszonyok.

Ezek leginkább élesztős tésztából készülnek, de természetesen azért vannak sütőporos, vagy hajtogatott tésztából is készíthetőek. Mindegyiknek egy kicsit más-és más az elkészítési módja, de egy biztos, bármelyiket is készítjük, az elejétől a végéig örömet kell, hogy okozzon, hisz fáradtan vagy rosszkedvűen készített tészta megbosszulja a vele való bánásmódot. A gyúrástól kezdve a sütésig kisérjük figyelemmel, lelkesedéssel a munkát. Nagyon fontos a sütés, mert a kisebb pogácsát könnyű kiszárítani. Hiába gyúrtuk meg jól a tésztát, ha a sütésre már nem fordítunk kellő figyelmet. A pogácsasütésnél legyen gőz a sütőben és állítsuk a hőfokot legalább 20°C-al magasabbra és ha beletetük a sütnivaló tésztát, akkor vegyük lejebb. Kisebb pogácsák hamarabb megsülnek a keresztmetszetük miatt, míg a nagyobbak sülési ideje tovább tarthat. Mivel vendégvárásra készítjük leginkább ezeket a finomságokat, ezért végig kispogácsákra gondolok, mikor írok az elkészítésükről. Számos recept létezik, de én most azokat írom le melyeket az évek során készítettem.

Az első recept, ami rendezvények vagy kisebb összejövetelek alkalmával mindig siker volt az egy élesztős tésztából készült pogácsa.

hamarosan folyt….

Piskóta lapok és karikák folyt.

Fehér Piskóta karika 23-25cm tortához

Tojás 8db

Búza finomliszt 20 dkg

Kristálycukor 16dkg

Plusz zsiradékot tehetünk bele. Én 2-3 tojássárgájának megfelelő mennyiségű vajat szoktam hozzá tenni.

Sütőport nem, vagy csak keveset teszünk hozzá, mert a tojásfehérjében lévő levegő a hő hatására kitágul, ami megemeli a tészta szerkezetét. Ennek ellenére, aki még nem biztos a dolgában egy csipetnyinél nem több sütőport keverhet a lisztbe.

Válasszuk szét a tojásokat

A lisztet szitáljuk át. Ez nemcsak azért fontos, mert a liszt tartalmazhat szennyeződést pl. (moly, haj, egyéb nem oda illő dolog.) Ezáltal levegőt is juttattunk a lisztszemcsék közé, és nem lesz csomós, amelytől még lazább lehet a piskótánk.

A tojássárgáját egyharmad cukorral keverjük ki, míg nem lesz egész krémszínű, ha szeretnénk, bele plusz zsiradékot közben csurgassuk bele.

 A tojásfehérjét verjük fel a maradék cukorral, vigyázva, apránként adagolva.

Ahogy kezd kifehéredni már, kezdhetjük is.

Ne verjük keményre a tojásfehérjét, inkább krémes állagú legyen, de addigra el kell olvadnia a cukornak mire, elérjük ezt az állagot, mert a sütőben fog elolvadni és a piskóta felületén fog kicsapódni ragacsossá téve azt.

A felvert fehérjére eloszlatva öntsük óvatosan a sárgáját

Óvatosan keverjük el, majd a szitált lisztet is óvatosan, de határozott mozdulatokkal keverjük bele.

Tegyük egy kerek formába és a közepétől kiindulva húzzuk szélére egy kártyával vagy spatulával a masszát.

Ezután tegyük az előmelegített sütőbe és süssük meg a fentebb leírtak figyelembevételével.

Kakaós piskóta karika 23-25cm kerek tortához.

Tojás 8db

Búza finomliszt 18dkg

Kakaópor 2dkg

Kristálycukor 16dkg

A kakaóport a liszttel keverjük el és hogy a csomósódást elkerüljük, szitáljuk át.

Elkészítése innentől ugyanúgy történik, mint a fehér piskótánál.

Ha sikerül mindkét változatot elsajátítani, gyakorlatilag majdnem az összes későbbiekben ismertetett tortát el tudjuk készíteni. A sütés végeztével, egy vékony hústűvel vagy késsel szúrjuk meg a tésztát. Ha ragacsos massza van rajta, akkor még sütni kell pár percet, ha nincs, akkor készen van.

Ha vékony kerek lapoknak kenjük ki, akkor öt- hat darabot kenjünk zsírozott, lisztezett vagy papírral borított sütőlemezre.

Előszőr rajzoljuk körbe a karikát, hogy lássuk, meddig kell kenni a masszát majd laza mozdulatokkal, kenjük ki.

A sütési idő nyolc-tíz perc lehet, laponként a hőfok pedig inkább magasabb legyen kb170°C-180°C.

Sütés után vágjunk alá a lapoknak, és takarjuk le mihelyt kihűltek. Ha papírral fedett lemezre sütjük, akkor pedig lisztezzük, vagy szórjuk meg piskóta morzsával a felületét és úgy fordítsuk meg, egymásra téve a lapokat. Ugyanígy, nagyobb lapokat is kenhetünk sütőlemezre, különböző vastagságokban. Itt is figyeljünk a sütési időre és hőmérsékletre.

További dúsításként keverhetünk bele darált diót, mogyorót, kókuszt apróra vágott kandírozott, vagy szárított gyümölcsöket. Ezeket mindig a liszttel elkeverve adagoljuk.

  Kezdetben a dúsításként használt összetevők ne lépjék túl az 5 dkg-mot ennél a receptnél, mert esetleg nehéz, sűrű lesz a piskóta. Egy pár sütés után, ha már nagyobb rutinnal rendelkezünk, növelhetjük ezt a mennyiséget, de ilyenkor már javasolt elvenni a lisztből.

Nem beszéltem még arról, hogy sokan tesznek bele vaníliás cukrot a piskótába, ezt keverjük a kristálycukorhoz. Ha sót is teszünk bele, akkor azt a tojás fehérjéhez adjuk, javítja a stabilitását a szerkezetének, de csak egy csipetnyit.

Süthetünk lapokat csak tojásfehérjéből is.

A tojásfehérje felveréséhez tartsuk be a fentebb említett javaslatokat.

Ez a tészta más, mint az előbb leírt, de nem nehezebb elkészíteni egy kis odafigyeléssel.

A fehérjét verjük fel a kristálycukor folyamatos adagolásával. Vigyázzunk, hogy könnyű nem törős, egyfajta massza állagot kapjunk.

Ebbe az alapba forgassuk bele a liszt és akár a darált dió, őrölt mandula, kókusz vagy darált mák, keverékét.

Tojásfehérjés lap

Tojás fehérje 30 dkg (kb. 10 tojás)

Kristálycukor 30dkg

Gyengén pörkölt, darált dió 30dkg

Búza finomliszt 3dkg

Édes piskóta morzsa 3dkg

Ezt a receptet viszonylag könnyű megjegyezni ezért ajánlom ennek az elkészítését. Én ezt készítem otthon, még mindig bevált. (Ez az un. Eszterházy lap receptje is lehet, de számos, más arányokkal is megtalálható az interneten.)

Piskóta morzsát én azért teszek bele, mert a nehéz fajsúlyú lisztet, diót így könnyebb elkeverni, és jobban eloszlik szerintem a masszában, de a kedves próbálkozó tehet bele diót is helyette.

Zsírozott lisztezett lemezen süssük ki 210°C kb. 10 perc alatt

Ebből a mennyiségből 5db 22-23cm átmérőjű lapot süthetünk.

Sütés után vágjunk alá, hagyjuk kicsit hűlni, és a karika segítségével, amivel jelöltük igazítsuk méretre, formára.

Tehát ugyanígy elkészíthetjük más olajos maggal, sőt még egy kevés reszelt citrom vagy narancshéjat is tehetünk bele.

Következő piskótánk egy nehezebb sűrűbb szerkezetű lesz.

Hamis Sacher piskótának nevezem, mert hát nem ez az eredeti recept, de mégis ízletes, finom. A sok tojássárgájával készült sűrűbb tészta nem ázik el a lekvártól, de mégis puha marad.

 Íme, a recept és az elkészítés javasolt módja.

Hamis Sacher 23-25cm kerek tortához.

Tojás sárgája 16db

Egész tojás 4db

Kristálycukor 20dkg

Búza finomliszt 16dkg

Darált, enyhén pörkölt dió 4dkg

Kakaópor 6dkg

Napraforgó olaja 1dl

Sütőpor egy csipetnyi

Só egy csipetnyi

Baracklekvár- tetszőleges mennyiség

Rakjunk fel egy lábasban vizet, a tűzre.

Egy gömbölyű aljú edénybe, vagy tálba üssük bele a tojások sárgáját (a fehérjére nem lesz szükség) és az egész tojásokat.

 Adjuk hozzá az összes cukrot.

Egy habverő segítségével kicsit dolgozzuk el a cukrot a tojásokkal.

Most helyezzük az edényre, amiben forr a víz.

 (vízfürdő)

(Vigyázzunk, hogy ne érjen közvetlenül a vízhez az edény alja.)

Egy habverő segítségével kezdjük el folyamatosan keverni, melegíteni.

Akkor jó a hőmérséklete, ha újunkat belerakva csípni fogja a meleg, nem égetni.

Ezután kihűlésig habbá verjük egy elektromos habverő segítségével.

Ha kihűlt belekeverjük a liszttel elkevert többi száraz anyagot.

Előmelegített sütőben sütjük 40-45percet 175°C-on.

Egy hústűvel vagy vékony késsel ellenőrizzük, hogy megsült-e.

Ha kisült, fordítsuk meg a korábban leírt módon.

Megfontolandó!

Az első 20 percnél ne nyissuk ki a sütőajtót.

Légkeveréses sütőnél 10°C-al lejjebb állítsuk be a hőfokot.

A sütési idő lerövidülhet.

Ha mindent betartunk a készítés során, egy nagyon kellemes tapintású, finom piskótát fogunk kapni.

Ennél a receptnél, ha elhagyjuk a kakaóport és liszttel vagy dióval helyettesítjük, akkor egy világos tésztát fogunk kapni. Legyen kakaós vagy fehér, kisüthetjük lapnak is (4-5 lap lesz belőle). Tegyünk bele vanília kikapart magját vagy kandírozott gyümölcsöt mindig más ízt kaphatunk. Gazdagítsuk bátran olajos magvakkal aszalt gyümölcsökkel. Engedjük, szabadjára a képzeletünket ne féljünk kísérletezni! Nem utolsó sorban ez a fajta tészta szerkezeténél fogva, esküvői vagy figurális tortához biztosabb, ha úgy tetszik stabilabb alapot ad.

Piskóta lapok és karikák.

Következennek most azok a piskóták melyeket, kis odafigyeléssel elkészíthetünk akár kezdő házi tündérként is.

Ahhoz, hogy sikerüljön a piskótánk, nagyon fontos betartani néhány alapszabályt, de mégsem kivitelezhetetlen.

Kedves hölgyek, asszonyok, urak, lehet, hogy kicsit aprólékosan írom le ezeket a szabályokat, melyek inkább csak tanácsoknak tűnhetnek, de szerintem nagyban hozzá fog járulni ezek betartása a sikeres piskóta készítéséhez. Természetesen e nélkül is meglehet sütni a piskótát, de remélem, hogy ezzel is segítséget tudok nyújtani és részese lenni a sikenek.

1; mindig egy tojáshoz számoljuk a cukrot és a lisztet.

Ha egy tojás átlagos súlya 5-6 dkg, ebből átlag 2dkg a sárgája, 3 dkg a fehérje.

A kristálycukor 2dkg, a búza finomliszt pedig 2,5 dkg

Ott szoktak sokan hibázni, hogy nem mérik le súlyra a tojás két összetevőjét külön-külön.

Sokkal biztosabb súlyra (dekagrammra) mérni, mint deciliterre, mert ahány féle mérőedény van, forgalomba annyi féle eredményt kaphatunk.

Pl., ha 8 tojásból készül a piskóta, akkor a sárgája 16 a fehérje 24 dkg. Bizony, ha nagyobb tojást vásároltunk, akkor lehet, hogy a tojásfehérje súlya 3dkg-mal már több lesz, akkor pedig már plusz egy tojással számolhatunk. Joggal kérdezheti, a kedves olvasó mi van ilyenkor a sárgája mennyiségével. Ha több a súlya nincs gond, hisz csak zsírosabb lesz a tésztánk, ami így nehezebben szárad ki. Viszont, ha kevesebb, akkor ki kell pótolni valamilyen zsiradékkal úgy, hogy meg legyen a kívánt súly a plusz fehérjéhez viszonyítva.

Ezt úgy kell megtenni, hogy mikor felverjük, cukorral a sárgáját, közben lassan, óvatosan belecsorgatjuk a kívánt mennyiséget, ami étolaj vagy olvasztott vaj legyen.

Mindig a tojásfehérjéhez mérjük a sárgáját.

2; Először a sárgáját verjük fel a cukor közel egyharmadával, majd a fehérjét a többi cukorral.

3; ha kakaót teszünk, a piskótába mindig vegyünk el a lisztből.

4; a kakaó mennyisége ne legyen több mint a lisztre számított 10-15%.

Pl: 20 dkg lisztnél 2 maximum 3dkg kakaót használjunk, viszont ugyanennyi lisztet vegyünk vissza a kimért mennyiségből.

5; A tojásfehérjét ne verjük fel keményre, mert így annyi levegő keveredik bele, hogy a tojásfehérje szerkezetében a hő hatására nem tud hova tágulni és kiszakítva azt, összeeshet, a piskótánk.

6; a sütőt csak rövid időre nyissuk ki, mert a kinyitás pillanatában több 10 fokot fog esni a hőmérséklete a beállítotthoz képest. Ezért mindig magasabbra állítsuk a hőfokot 20-30 fokkal. Így is hűlni fog a sütő, mert a piskóta és/vagy a fémkarika vagy lábos, ha abban sütjük, le fogja hűteni.

Természetesen, ha az elkészítés közelében van a sütő és egyik kezünkkel a sütőt kinyitva a másikkal gyorsan belerakjuk a piskótát, akkor jó eséllyel tetszetős terméket kaphatunk.

7; a tortakarikánál, sütés első 20-25 percében semmi esetre se nyissuk ki a sütő ajtaját.

8; mindig a karika méretéhez számoljuk ki az arányokat. Ez azért fontos, mert amikor megsült a piskótánk meg kell fordítani, hogy szép egyenes legyen a felülete. Van, aki lisztezi, van, aki darált háztartási keksszel szórja meg. Én általában szilikon papírra fordítom meg. A kihűlésig egyszer azért visszafordítom, hogy a felesleges gőz eltávozzon a tetejéröl is.

A leírtakat figyelembe véve ezek után nagy valószínűséggel meg tudod sütni a piskótát, de azért figyelni kell még a hőmérsékletre, és arra, hogy mennyi ideig sütjük. Vegyük figyelembe a sütőnk sajátosságát is. Lehet, hogy forgatni kell a sütőlemezt, vagy lejjebb esetleg feljebb tenni, hogy elkerüljük a megégését a tésztának. Számít az is, hogy villany vagy gázsütőnk van, de a sütő mérete is befolyásolhatja az eredményt vagy azt, hogy légkeveréssel sütjük-e.

Mindenesetre a tapasztalat azt mutatja, hogy kisebb piskóta karikát nagyobb hőmérsékleten rövidebb ideig sütünk, míg egy nagyobbat hosszabb ideig és alacsonyabb hőmérsékleten, hogy a kiszáradását megakadályozzuk. Ha lapot sütünk akkor a vékonyabbat rövid ideig nagyobb, míg a vastagabbat hosszabb ideig alacsonyabb hőfokon sütjük. Ez a hőmérséklet 150-170 °C fok közé tehető. A sütési idő 35-45 perc is lehet a karikáknál. A lapoknál ha papírra kenve sütjük 10-12 perctől egészen 16-18 percig, keretben sütve pedig elérheti a 35-45 percet is. Szeretném leszögezni, hogy ez egy támpont.! Lehet kevesebb vagy több is a sütési idő, de az is lehet, hogy 150°C fokon légkeveréssel kiszárad a piskóta. Mindenkinek ki kell tapasztalnia a saját sütőjét!

Mindenesetre a sütés vége felé javasolt kitámasztani a sütő ajtót egy fakanállal, hogy a felesleges gőz eltávozzon. Ez is függ a tortakarika nagyságától vagy a lap vastagságától.

Krémtúró

Ezt a receptet gyakran készítettem mikor krémtúrót szerettem volna enni.
A változatossága abban rejlik, hogy mindig másfajta gyümölcsöt rakjunk bele, sőt a darált dió vagy olvasztott csokoládé, de még a búzacsíra is megengedett.

Botmixerrel dolgozzuk el az alapreceptben lévőket majd a kívánt ízesítőt keverjük bele határozott mozdulatokkal.

Ez az egyszerű recept egy tejszínes tortához is megfelelő alapként szolgál.

Tehéntúró 50 Dkg
Porcukor 15Dkg
Tejszín (állati) fél deciliter
Reszelt citromhéj 1Dkg
Vaníliás cukor 1Dkg

Kapros túrótöltelék

Ez a töltelék csak egy kicsit más, mint az édes túró töltelék, teszünk bele ízlésünknek megfelelően kaprot, (1-2 csomó) és elhagyhatjuk a mazsolát.

Édes túrótöltelék

Túró 1 kg
Porcukor 20 dkg
Tojás sárgája 8-10 db
Reszelt citromhéj 2 dkg
Mazsola 12dkg
Búzadara 10 dkg
Só egy csipetnyi
Egy rúd vanília kikapart magja (vagy 5dkg vaníliás cukor)

Megfontolandó!

A tojásokat egyenként külön-külön törjük fel, tiszta edénybe vagy pohárba. A citromot jól mossuk meg, a mazsolát pedig főzzük pár percig.

Túró töltelék

A tehéntúróból készült töltelékeknek számos változata létezik. Legyen akár édes vagy sós, ha friss a túró biztos a siker. A töltelékekhez igyekezzünk zsíros túrót vállasztani. Ha csak félzsíros túrót kapunk, akkor vegyünk hozzá vajat vagy zsíros tejszint.

Egyszóval javítsuk fel a túró minőségét, mégpedig úgy, hogy pl.1kg túróhoz 5-10dkg vajat vagy zsíros tejszínt adagolunk.

A vajat töltelékekhez (pitéhez), vagy vajkrémes tortákhoz, tejszínt pedig akkor adjunk hozzá, ha tejszínes tölteléket, krémet készítünk tortához.


Ha tortához készítünk krémet, akkor előbb egy botmixerrel keverjük a tejszínt és túrót össze, majd így használjuk fel.

Olcsóbb sós alapkrém

Ezt a fajta krémet besamelnek is hívják.
Teavaj 5 dkg
Liszt 5 dkg
Tej (amennyit felvesz kb.0,5l)

A vajat olvasszuk meg.
Belerakjuk a lisztet és gyors mozdulatokkal simára keverjük.
A tej fokozatos adagolásával a kívánt állagúra sűrítjük.
Ehhez a krémhez a főzés során reszelt sajtot is adhatunk, és további tej hozzáadásával sajtmártást is készíthetünk.(kb. 3-4dl)
Ha nem teszünk hozzá több tejet, akkor azonos mennyiségű vajjal kikeverve sajtkrémet kapunk.
Az alapkrémbe keverhetünk pl. snidlinget, vöröshagymát, de akár egy karakteresebb sajtot is.

Sajtkrém

Reszelt sajt 15dkg
Állati tejszín (nem cukrozott) 2,5dl
Tojás sárgája 5 db
Teavaj 10 dkg

A vaj kivételével mindent tegyünk egy üstbe és egy habverővel keverve forrásig főzzük.
Ha kihűlt vajjal keverjük habosra.
Ennél a receptnél tejszín helyett használhatunk tejet, a tojás helyett pedig lisztet.
A vaj helyett használhatunk margarint, de ilyenkor egy karakteresebb sajtot válaszunk.

YouTube
YouTube