Piskóta lapok és karikák.

Következennek most azok a piskóták melyeket, kis odafigyeléssel elkészíthetünk akár kezdő házi tündérként is.

Ahhoz, hogy sikerüljön a piskótánk, nagyon fontos betartani néhány alapszabályt, de mégsem kivitelezhetetlen.

Kedves hölgyek, asszonyok, urak, lehet, hogy kicsit aprólékosan írom le ezeket a szabályokat, melyek inkább csak tanácsoknak tűnhetnek, de szerintem nagyban hozzá fog járulni ezek betartása a sikeres piskóta készítéséhez. Természetesen e nélkül is meglehet sütni a piskótát, de remélem, hogy ezzel is segítséget tudok nyújtani és részese lenni a sikenek.

1; mindig egy tojáshoz számoljuk a cukrot és a lisztet.

Ha egy tojás átlagos súlya 5-6 dkg, ebből átlag 2dkg a sárgája, 3 dkg a fehérje.

A kristálycukor 2dkg, a búza finomliszt pedig 2,5 dkg

Ott szoktak sokan hibázni, hogy nem mérik le súlyra a tojás két összetevőjét külön-külön.

Sokkal biztosabb súlyra (dekagrammra) mérni, mint deciliterre, mert ahány féle mérőedény van, forgalomba annyi féle eredményt kaphatunk.

Pl., ha 8 tojásból készül a piskóta, akkor a sárgája 16 a fehérje 24 dkg. Bizony, ha nagyobb tojást vásároltunk, akkor lehet, hogy a tojásfehérje súlya 3dkg-mal már több lesz, akkor pedig már plusz egy tojással számolhatunk. Joggal kérdezheti, a kedves olvasó mi van ilyenkor a sárgája mennyiségével. Ha több a súlya nincs gond, hisz csak zsírosabb lesz a tésztánk, ami így nehezebben szárad ki. Viszont, ha kevesebb, akkor ki kell pótolni valamilyen zsiradékkal úgy, hogy meg legyen a kívánt súly a plusz fehérjéhez viszonyítva.

Ezt úgy kell megtenni, hogy mikor felverjük, cukorral a sárgáját, közben lassan, óvatosan belecsorgatjuk a kívánt mennyiséget, ami étolaj vagy olvasztott vaj legyen.

Mindig a tojásfehérjéhez mérjük a sárgáját.

2; Először a sárgáját verjük fel a cukor közel egyharmadával, majd a fehérjét a többi cukorral.

3; ha kakaót teszünk, a piskótába mindig vegyünk el a lisztből.

4; a kakaó mennyisége ne legyen több mint a lisztre számított 10-15%.

Pl: 20 dkg lisztnél 2 maximum 3dkg kakaót használjunk, viszont ugyanennyi lisztet vegyünk vissza a kimért mennyiségből.

5; A tojásfehérjét ne verjük fel keményre, mert így annyi levegő keveredik bele, hogy a tojásfehérje szerkezetében a hő hatására nem tud hova tágulni és kiszakítva azt, összeeshet, a piskótánk.

6; a sütőt csak rövid időre nyissuk ki, mert a kinyitás pillanatában több 10 fokot fog esni a hőmérséklete a beállítotthoz képest. Ezért mindig magasabbra állítsuk a hőfokot 20-30 fokkal. Így is hűlni fog a sütő, mert a piskóta és/vagy a fémkarika vagy lábos, ha abban sütjük, le fogja hűteni.

Természetesen, ha az elkészítés közelében van a sütő és egyik kezünkkel a sütőt kinyitva a másikkal gyorsan belerakjuk a piskótát, akkor jó eséllyel tetszetős terméket kaphatunk.

7; a tortakarikánál, sütés első 20-25 percében semmi esetre se nyissuk ki a sütő ajtaját.

8; mindig a karika méretéhez számoljuk ki az arányokat. Ez azért fontos, mert amikor megsült a piskótánk meg kell fordítani, hogy szép egyenes legyen a felülete. Van, aki lisztezi, van, aki darált háztartási keksszel szórja meg. Én általában szilikon papírra fordítom meg. A kihűlésig egyszer azért visszafordítom, hogy a felesleges gőz eltávozzon a tetejéröl is.

A leírtakat figyelembe véve ezek után nagy valószínűséggel meg tudod sütni a piskótát, de azért figyelni kell még a hőmérsékletre, és arra, hogy mennyi ideig sütjük. Vegyük figyelembe a sütőnk sajátosságát is. Lehet, hogy forgatni kell a sütőlemezt, vagy lejjebb esetleg feljebb tenni, hogy elkerüljük a megégését a tésztának. Számít az is, hogy villany vagy gázsütőnk van, de a sütő mérete is befolyásolhatja az eredményt vagy azt, hogy légkeveréssel sütjük-e.

Mindenesetre a tapasztalat azt mutatja, hogy kisebb piskóta karikát nagyobb hőmérsékleten rövidebb ideig sütünk, míg egy nagyobbat hosszabb ideig és alacsonyabb hőmérsékleten, hogy a kiszáradását megakadályozzuk. Ha lapot sütünk akkor a vékonyabbat rövid ideig nagyobb, míg a vastagabbat hosszabb ideig alacsonyabb hőfokon sütjük. Ez a hőmérséklet 150-170 °C fok közé tehető. A sütési idő 35-45 perc is lehet a karikáknál. A lapoknál ha papírra kenve sütjük 10-12 perctől egészen 16-18 percig, keretben sütve pedig elérheti a 35-45 percet is. Szeretném leszögezni, hogy ez egy támpont.! Lehet kevesebb vagy több is a sütési idő, de az is lehet, hogy 150°C fokon légkeveréssel kiszárad a piskóta. Mindenkinek ki kell tapasztalnia a saját sütőjét!

Mindenesetre a sütés vége felé javasolt kitámasztani a sütő ajtót egy fakanállal, hogy a felesleges gőz eltávozzon. Ez is függ a tortakarika nagyságától vagy a lap vastagságától.